Farby interiéru vytvárajú harmóniu domova

Farby interiéru. foto: pixabay

Jana Beňová Téma 20. júla 2022 0

Zmeňte si svoje okolie, zmeníte si aj svoj život. To je heslo, ktoré rezonuje na stránke dizajnérky Slávky Ramsovej. Na svojich kurzoch učí ľudí, ako si vytvoriť dizajn vlastného bývania a ako využívať farby interiéru. Rozprávame sa s ňou o symbolike farieb, ktoré majú výpovednú hodnotu.

Ako na nás vplývajú farby interiéru? 

Musíme si uvedomiť, že farba neexistuje bez svetla. Farba je teda svetelný vnem, ktorý vniká do oka a mozog ho spracuje. Keď je šero alebo tma, nerozoznávame farby, ale iba tvary. Farba je elektromagnetické žiarenie viditeľné pre ľudské oko iba v rozmedzí od 380 do 780 nanometrov. Menšie a väčšie hodnoty tohto žiarenia ľudské oko nevidí. Podľa intenzity vlnovej dĺžky žiarenia a podľa toho, ako na nás pôsobí, rozdeľujeme farby na studené a teplé. Rôzne farby môžu rôzni ľudia vnímať inak. Niektorá má rád jemné, iný sýte a výrazné farby. Závisí to od vkusu človeka, od kultúry, temperamentu a aktuálneho naladenia.

Vyberajú si ľudia farby interiéru iné ako v oblečení?

Myslím, že téma štýlu je veľmi hlboká a má vplyv na celý náš život. Ak žena preferuje ekologický štýl, a rada si na seba oblieka prírodné materiály, tak rovnaké si zvolí aj do interiéru. A naopak, ak žena, preferuje elegantný štýl, kostýmčeky a lodičky, jej interiér bude rovnako skôr elegantný, ako napríklad vidiecky.

Radí odborníčka Slávka Ramsová

Radí odborníčka Slávka Ramsová

Farby interiéru môžu upokojiť aj rozhodiť

Ako vplývajú na človeka zle zvolené farby?

Miestnosť, ktorá nám farebne neladí, nevyvoláva harmóniu a pohodu. Ak má niekto stresujúcu prácu, vnútorne nie je rozladený, očakáva doma pokoj a harmóniu. Má tendenciu voliť farby interiéru, ktoré ho upokoja. Naopak energické, dráždivé a sýte odtiene, v ňom vyvolávajú nervozitu a podráždenosť. Elektromagnetické žiarenie okolitých farieb, totiž na nás pôsobí aj podvedome.

Máte nejaký príklad?

Jedna študentka môjho kurzu, si zvolila sýtu červenú farbu do obývačky. Izba sa jej skoro zunovala. Farba bola veľmi intenzívna a vyvolávala v nej nervozitu a nekľud. Červená, po ktorej túžila, jej začala prekážať. Izbu vymaľovala. Zmenila ju na béžovú a teraz z nej sála harmónia a pohoda.

Ako na vás sýte steny pôsobia?

Osobne sa cítim v izbe so sýtymi stenami nepríjemne a nerozumiem tomu, ako tam ľudia môžu trvalo žiť. Sýte farby ako ostrá žltá, sýta zelená, ostrá fialová sú dráždivé pre naše oko aj mozog. Do interiéru sú vhodné iba v špecifických prípadoch, napríklad do detských izieb, alebo unaveným ľuďom, ktorí si potrebujú dobiť energiu. Aj to iba v obmedzene, teda napríklad na jednej stene, alebo len na doplnkoch. Vždy by mali byť v kombinácii s druhou farbou, ktorá je neutrálna.

Farieb v priestore je veľa

V interiéroch vymaľovaných silnými žiariacimi farbami ľudia sami po čase pocítia, že potrebujú zmenu. Pri voľbe farebnosti, treba počítať aj s materiálom nábytku, dverí a podláh. Veľa rôznych farieb vyvolá pocit preplneného priestoru a chaosu.

Čítajte aj: Okrúhle koberce priniesli do bytu organický tvar

Interiér v bielom foto: pixabay

Interiér v bielom
foto: pixabay

Éra farebných stien a valčekov zasa ustúpila, opäť kraľuje na stenách biela. Ako vnímate bielu farbu?

Sama som zástancom bielej farby. Je to neutrálna farba, ktorá sa dá krásne kombinovať s hociktorou inou, a aj s iným materiálom. V miestnosti, kde je veľa farebných doplnkov a nábytku, úplne stačí vymaľovať steny na bielo. Všimnite si, že renomovaní architekti vo svete preferujú na stenách bielu, krémovú alebo iné jemné tóny. S farbou narábajú opatrne, iba ju naznačia na jednej celej stene, alebo jej časti.

U náš vidíme často prenikavé farby na všetkých stenách

To iba u nás vidíte sýto oranžové alebo sýto ružové príbytky. Tieto farby si väčšinou ľudia zvolia sami, bez porady s dizajnérom alebo architektom. Biela a rovnako aj čierna farba sú achromatické farby. Dajú sa kombinovať so všetkými inými farbami. Biela nie je studená ani teplá, je to neutrálna farba.

K akým farbám inklinujú pohlavia?

Muži si skôr vyberajú také technickejšie farby a studené odtiene ako bielu, čiernu, šedú, zelenú či modrú. Ženy zase vyberajú skôr teplé farby ako béžovú, slonovinovú, svetlohnedú a hnedú a pastelové odtiene farieb.

Všetko sa nedá zmeniť

Ako sa majú farby kombinovať?

Treba sa vždy držať pravidla, že menej je viac. Stačí si vybrať do interiéru najviac 3 farby, z nich určiť jednu základnú, teda tú, ktorá bude v interiéri dominovať. Tá môže byť na najväčších kusoch nábytku, alebo na stenách. Ďalšie farby sú tzv. doplnkové. Vždy vychádzajme z toho, čo máme a čo nemôžeme zmeniť. Ak je podlaha výraznej farby a nemôžeme ju zmeniť pre obmedzený rozpočet, vyberme k nej menej výrazné farby a vyberme jemnejšie odtiene, ktoré budú spolu pekne ladiť.

Ako by mala vyzerať obývačka, spálňa a kuchyňa?

Som zástancom toho, aby sa obývačka, spálňa, kuchyňa a ostatné priestory zladili v jednom štýle. Ak sa jedna farba prelína celým bytom, výsledok pôsobí ucelene a harmonicky. Obývačka by nemala byť preplnená rôznymi vzormi a farbami. Pôsobí to chaoticky.

Ale vzory v interiéri sa sem-tam môžu objaviť?

Ak chcete v interiéri niečo výrazné, tak postačí jedna stena ozdobená dekoračnou omietkou alebo zaujímavou tapetou. Spálňa má byť oázou pokoja, čomu má zodpovedať aj jej farebnosť. Teda volíme farby, ktoré nás upokojujú. Kuchyňa ako srdce bytu môže mať tiež jemné farby zladené s dekorom kuchynskej linky. Či je už ladená do moderného alebo vidieckeho štýlu.

Čo hovorí reč farieb?

O tom by sa dalo hovoriť hodiny. Ale v krátkosti. Žltá podporuje učenie a kreativitu, preto sa odporúča aj v školách a škôlkach, fialová je mystická, zelená je farba slobody, oddychu a pripomína nám prírodu. Modrá farba je tiež farbou slobody, ale aj stability, preto sa používa v biznise aj v politike. Červená je energická a dobije nám baterky, ale podporuje aj chuť do jedla, čo vedia využiť marketéri v potravinárskom priemysle. Všimnite si len, že veľké potravinárske korporácie ju majú vždy v logu.

Výrazné farby používame striedmo, napríklad na jednu stenu a doplnky foto: pixabay

Výrazné farby používame striedmo, napríklad na jednu stenu a doplnky
foto: pixabay

„Niekedy potrebujeme v živote veľmi súrne nejakú zmenu. Nie vždy môžete hneď meniť zamestnanie alebo začať stavať nový dom. Čo však rýchlo prinesie závan čerstvosti do vášho života, sú pozitívne zmeny v byte. A tie sa dajú rýchlo dosiahnuť napríklad vymaľovaním stien.“

www.slavkaramsova.sk


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.