Kontaktné šošovky núkajú široké zorné pole

Kontaktné šošovky sú pohodlné foto: pixabay

Jana Beňová Téma 16. júla 2023 0

Kontaktné šošovky sú fantastickou pomôckou pre tých, čo im na nose prekážajú okuliare. Tlačia, padajú a zatieňujú oči, ktoré sú oknom do duše. Neviditeľné šošovky vám poskytujú slobodu a dávajú rozlet.

Ak sa ich raz naučíte nasadzovať, potom je to bežná rutina. Každý vidí, že máme okuliare, ale bezfarebné šošovky nevidí nikto. Sú v priamom kontakte s okom. Doslova plávajú na slznom filme oka. Podobne ako okuliare upravujú lom lúčov svetla a ich zaostrenie na sietnicu.

Kontaktné šošovky – výhody oproti okuliarom

Oproti okuliarom ponúkajú neobmedzené zorné pole. Nezahmlievajú sa v daždi, ani ak prídete z mrazu do teplej miestnosti. Sú ľahšie, neobmedzujú vás ani pri športe. Môžete k nim nosiť slnečné okuliare.

Pri prvom výbere a zmene kontaktných šošoviek je potrebné poradiť sa s očným lekárom. Ak sa vyskytnú problémy pri nosení šošoviek, odporúčame vám tiež navštíviť svojho lekára.

Nosenie kontaktných šošoviek nie je obmedzené vekom, ale vždy je odborná konzultácia nutná. V prípade detí by mala byť častejšia, pretože ich šošovka oka je nekonzistentná.

Pred nasadením šošovky je dôležité si vždy umyť a riadne osušiť ruky. Hygiena je veľmi dôležitá. Prvé nasadzovanie a vyberanie vás naučí lekár. Rovnako vám pomôže aj so správnym výberom konkrétneho druhu.

Druhy šošoviek

Existujú kontaktné šošovky, ktoré napravujú krátkozrakosť, ďalekozrakosť. Ďalej multifokálne šošovky, ktoré napravujú astigmatizmus. Podľa materiálu sa delia na tvrdé a mäkké. Podľa času nosenia sa rozdeľujú na jednodenné a viacdenné. Existujú aj farbené kontaktné šošovky, ktoré upravujú farbu dúhovky.

  • Jednodňové – Ako názov napovedá, nosíte ich jeden deň. Po rozbalení si ich nasadíte na oči a večer vyhodíte do koša. Riziko infekcie pri použití jednodňových šošoviek prakticky nehrozí. Jednodenné sú najjednoduchšie na údržbu. Kupujú ich najmä na cestovanie, šport a dovolenku.
  • Štrnásťdenné – Mesačné nevyhovujú a posledné dni sa v nich necítite komfortne. Máte pocit, akoby ste ich v očiach cítili cudzí predmet. Potom sú pre vás štrnásťdňové. Samozrejme, že ich nemáte na očiach non-stop 14 dní. Každý večer ich treba dať dolu a na noc uskladniť v roztoku.
  • Mesačné – Väčšina užívateľov šošoviek používa mesačné. Majú výhodnú cenu, no niekto môže mať štvrtý týždeň so šošovkou problém. Štvrtý týždeň šošovku trochu cítite v oku a aj sa horšie nasadzuje. Tento problém nie je u všetkých šošoviek.
  • Torické – astigmatické – Lekári ešte pred niekoľkými rokmi neodporúčali pacientom s astigmatizmom, aby nosili šošovky. Neexistovali totiž také, ktoré by korigovali astigmatické zakrivenie, teda nerovnaké zakrivenie rohovky. Dnes sú na trhu dostupné. Existujú tak v jednodenných, ako aj vo viacdenných prevedeniach. Majú k dioptrii, zakriveniu a priemeru navyše os a cylindrickú dioptriu.
  • Multifokálne a bifokálne – Sú pre tých, čo nevidia dobre do blízka. Dôvodom je strata elastickosti očnej šošovky. Objavuje sa u ľudí vo veku nad 40 rokov. Zlepšujú videnie a zmierňujú s tým súvisiace problémy ako povedzme bolesti hlavy.
Život s kontaktnými šošovkami je na oslavu foto: pixabay

Život s kontaktnými šošovkami je na oslavu
foto: pixabay

Všetko o šošovkách – rozhovor

Otázky,  ktoré vás zaujímajú, sme položili Katerine Ziklovej, Customer service leader, zo spoločnosti Alensa v Prahe. Je to internetový obchod na šošovky, ktorý pôsobí v 27 krajinách sveta.

Z akých materiálov sa vyrábajú šošovky?

– Tvrdé kontaktné šošovky sa vyrábajú zo silikónových živíc (siloxan-metakryláty, fluor-siloxan-metakryláty a alkyl-styrenové kopolymery). Základným materiálom na výrobu mäkkých kontaktných šošoviek je hydroxyetylme­takrylát (HEMA) sieťovaný maximálne 1% etylendimetakrylátu a jeho kopolyméry vinylpyrrolidonu a glycerylmetakrylátu.

Používajú sa tie isté dioptrie pri okuliaroch aj pri šošovkách?

–  Dioptrie okuliarov a kontaktných šošoviek sa líšia. Je to tak preto, že kontaktné šošovky sú bližšie k oku ako šošovky okuliarov. U vyšších dioptrií sa používajú prepočtové tabuľky, ktoré určujú, aký je rozdiel medzi dioptriami kontaktných šošoviek a okuliarov. Tie sú ale iba orientačné, dôležitá je subjektívna reakcia zistená pri vyšetrení zraku.

Aké robia užívatelia šošoviek najväčšie chyby?

– Výber šošoviek bez konzultácie s odborníkom, prekročenie odporúčanej doby nosenia, nedostatočné vymieňanie púzdra na šošovky, absencia pravidelných očných prehliadok.

Je možné použiť kontaktné šošovky pri kúpaní v mori, chlórovanej vode či jazere?

– Plávanie s nasadenými kontaktnými šošovkami, či už v mori, jazere alebo v plaveckom bazéne predstavuje pre oči riziko infekcie. Kontaktné šošovky by nemali byť vystavené kontaktu s vodou. Ak pod vodou otvoríte oči, vyberte si po kúpaní šošovky z očí a už ich radšej nepoužívajte. Ak áno, tak radšej jednodňové. Pri plávaní a potápaní používajte s kontaktnými šošovkami radšej ochranné vodotesné plavecké okuliare.

Dajú sa šošovky nosiť pri športe?

– Áno, oproti okuliarom poskytujú mnohé výhody, neprekážajú pri nosení prilby ani športových okuliarov, nezahmlievajú sa a nehrozí, že spadnú pri prudkom pohybe.

Ktoré zo šošoviek si môžeme zobrať na horolezecký výstup do Himalájí?

– Pri vysokohorských túrach sa odporúčajú skôr kontaktné šošovky s predĺženou dobou nosenia a vysokou priepustnosťou kyslíka. Najistejšia je konzultácia u lekára alebo špecialistu. Rovnako sa treba poradiť, či nosiť šošovky v prostredí extrémnych mrazov.

 Je možné mať šošovky pri pôrode?

– Áno, ak to po konzultácii dovolí lekár a pôrodník.

Kontaktné šošovky - iné druhy

Rozhovor pokračuje

Je bezpečné kupovať šošovky cez internet?

– Pri online nákupe kontaktných šošoviek treba byť vždy opatrný. Hľadajte iba originálny a certifikovaný tovar od preverených výrobcov. Náš tovar pochádza vždy z oficiálnej distribúcie, takže u nás kúpite šošovky rovnaké ako v kamennej optike.

Keď niekto nosí šošovky denne, nestrieda ich s dioptriami, aké by si mal vybrať- jednodňové, dvojtýždňové alebo mesačné?

Závisí od osobnej preferencie. Jednodňové sa nemusia čistiť a udržiavať, no niektoré druhy viacdňových sa môžu nosiť aj počas spánku.

Je nutné striedať šošovky s dioptriami?

– Ak sú šošovky správne nosené a používané, vyhovujú vám a chodíte pravidelne na kontrolu očí, nie je treba ich striedať s okuliarmi. Samozrejme, vždy je treba počúvať rady lekára.

Tvrdíte, že šošovky sa nezahmlievajú, no čo ak predsa?

– Ak po nasadení kontaktných šošoviek vidíte hmlisto, je vysoký predpoklad, že sú zle nasadené alebo poškodené.

Ktoré kontaktné šošovky sú najdrahšie a najlacnejšie? Čo ovplyvňuje ich cenu?

– V priemere vychádzajú najdrahšie jednodňové kontaktné šošovky. Lacnejšie sú viacdenné, no sú spojené s náročnejšou údržbou. Cenu ovplyvňuje cena použitého materiálu a technológie. Drahšie sú povedzme multifokálne, pretože ich výroba je náročnejšia.

Čo spôsobuje poškodenie šošoviek?  

– Väčšinou je poškodenie šošovky spôsobené nesprávnou starostlivosťou alebo manipuláciou. Môže sa poškodiť aj v dôsledku výrobnej chyby. Najčastejšie poškodenie je natrhnutie okraja šošovky, ku ktorému dochádza povedzme poškrabaním alebo neopatrnosťou. Šošovka môže byť znehodnotená aj nánosmi bielkovinových, bakteriálnych, mykotických anorganických depozít, tie sa na šošovke hromadia, ak ju užívateľ nesprávne čistí.

Čo sa stane v prípade, že zaspíme s jednodňovými šošovkami?

– Záleží na rôznych faktoroch, či sme zaspali len na hodinu na ceste vlakom alebo na celý večer. V prvom prípade by sa nič stať nemalo. V druhom prípade sa môže ráno objaviť začervenanie alebo pálenie očí. Vtedy odporúčame dať si po prebudení očné kvapky.

V ktorej krajine majú vysokú spotrebu šošoviek, a kde sú v tomto smere konzervatívni­?

– Čo sa týka krajín v Európskej únii, tak vedie Švédsko a najmenej používajú šošovky v Španielsku.

Na koľko dní vystačí balenie šošoviek?

– Na mesiac až pol roka, závisí od typu šošoviek a veľkosti balenia.

Čo so šošovkami, ktoré sú po záruke?

– Rozhodne ich nenoste. Nielen že dochádza k zníženiu komfortu pri nosení šošovky, ale vystavujete sa riziku potencionálnej infekcie.

Čo v prípade, ak nieto trpí alergiami, alebo má citlivé oči?

– Určite sa poraďte so svojím lekárom. Je vhodnejšie nosiť mäkké jednodenné šošovky. Znižuje sa tým podráždenie očí a možnosť hromadenia alergénu na šošovke.

Skrášlia každú ženu foto: pixabay

Skrášlia každú ženu
foto: pixabay

Z histórie kontaktných šošoviek

  • V roku 1887 skonštruoval fyziológ Adolf Eugen Fick prvú kontaktnú šošovku, zo silného hnedého skla s priemerom 18–21 milimetrov. Bola veľká, nemotorná a dala sa nosiť iba pár hodín denne.
  • V roku 1888 si August Müller v nemeckom Kiele napravil svoju ťažkú krátkozrakosť pomocou vhodných šošoviek vlastnej výroby z fúkaného skla.
  • V roku 1930, kedy vyvinuli polymethyl methacrylate (Plexisklo). To umožnilo výrobu prvých plastových kontaktných šošoviek.
  • V roku 1936 uviedol optometrista William Feinbloom použiteľnejšiu a ľahšiu verziu plastových kontaktných šošoviek. Bola to kombinácia plastu a skla.

Stále sa zlepšujú

  • V roku 1950 vyvinuli prvé rohovkové kontaktné šošovky, ktoré na rozdiel od pôvodných belmových, sedeli iba na rohovke, namiesto na celej viditeľnej ploche oka.  Neprepúšťali vzduch, čo užívateľom spôsobovalo problémy.
  • V 70., 80. a 90. rokoch vzniklo veľa priepustných, ale tuhých materiálov. Nazvali ich RGP (rigid gas permeable) – pevné plynopriepustné.
  • O zlom v mäkkých šošovkách sa zaslúžil český chemik Otto Wichterle, který publikoval svoji práci: Hydrophilic gels for biological use v časopise Nature v roku 1959. To viedlo k výrobe prvých mäkkých (hydrogelových) šošoviek.
  • Polyméry, z ktorých sa kontaktné šošovky vyrábajú, sa v poslednom štvrťstoročí výrazne zlepšili, najmä v oblasti priepustnosti vzduchu.
Šošovky môžu byť aj farebné foto: pixabay

Šošovky môžu byť aj farebné
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
3/5 - (2 votes)
Autor článku

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.