Chcete si vybrať ekologické podlahy? Je to ťažké, ak nemáme dostatočné informácie o všetkých procesoch týkajúcich sa produktu. Ako sa získavajú suroviny na jej výrobu, ako sa dopravuje k zákazníkovi, aké sú možnosti jej recyklácie alebo likvidácie. Nie vždy máme k dispozícii komplexné porovnanie. Ako sa teda pri výbere orientovať? Pomôže nám len povestný sedliacky rozum.
Ekologické podlahy - navigácia v článku

V prvom rade si musíme povedať, na aký účel podlaha bude slúžiť. Uprednostňujeme trvácne materiály, aby sa energia vložená do výroby čo najdlhšie zužitkovávala. Zohľadňujeme, či je produkt trvalo udržateľný, či pochádza z blízkych zdrojov a či ho vyrábajú ľudia v dôstojných podmienkach.
Do vstupných a vode vystavených priestorov volíme materiály, ktoré odolávajú vlhkosti. Oproti tomu v miestnostiach, kde sa prezúvate, môžeme dovoliť aj textíliu, ktorá sa dá opakovane čistiť.
Ekologické podlahy – environmentálny produkt
Udržateľnosť produktu na ekologické podlahy závisí okrem iného najmä od faktu, či šetrí zdroje, či pomáha zachovať prirodzenú biodiverzitu a koľko prudukuje škodlivín a odpadu. Blízkosť zdrojov súvisí s nižšou energetickou spotrebou a nižším množstvom skleníkových plynov.
Určitú garanciu spomenutých kvalít zabezpečujú ekoznačky, ktoré spĺňajú stanovené environmentálne kritériá.
Linoleum
Do kategórie drahších podláh spadá prírodné linoleum. Pozostáva zo zmesi ľanového oleja, korku, živice, vápenca, drevitej múčky a prírodných pigmentov, ktoré sú nanesené na jutovej tkanine.
Prírodné suroviny v prírodnom linoleu na rozdiel od takzvaného lina vyrobeného z PVC sú biologicky odbúrateľné. Netreba ho ošetrovať, je odolné, trvácne a ľahko umývateľné.
Role linolea sa k podkladu pripevňujú lepidlom, s ktorým treba šetrne zaobchádzať a vyhýbať sa rozpúšťadlám. Existuje však aj jednoduchý klikací systém.
Drevené podlahy z domácej produkcie
Drevené podlahy sú overenou a spoľahlivou klasikou. Snažíme sa používať drevo z domácich druhov drevín. Volíme čo najjednoduchšie vrstvenie, prípadne masívne drevo a rozoberateľné konštrukcie. Pri novokladených parketách sa môžeme pohrať s ich uložením a namiesto lepenia ich prepojiť sponami.
V staršom byte zrenovujeme staré parkety, dodajú atmosféru vášmu bytu. Do vidieckeho domu sa hodí podlaha zo širších, rustikálnych palubových dosiek, ušetríme tým spojovací materiál. Ako povrchová úprava dreva sú najvhodnejšie tvrdené oleje a vosky, čím sa póry v dreve neuzatvárajú a reguluje sa klíma v miestnosti.
Bambus
Bambusová podlaha patrí medzi udržateľné novinky zahraničného pôvodu. Bambus je tvrdší ako dub a dorastá veľmi rýchlo, dôsledkom jeho popularity je však vytláčanie iných pôvodných druhov drevín.
Je vysoko odolný voči vlhkosti, zároveň ju však vyžaduje. Preto je vhodný do kuchyne alebo kúpeľne alebo nevykurovanej zimnej záhrady. Predáva sa najčastejšie vo forme lisovaných parkiet bez povrchovej úpravy, ktorá nie je potrebná.
Hlina
Zatiaľ menej známy, no z hľadiska užívania rovnocenný druh podlahy môže byť vyrobená na báze hliny. Výhodou tohto materiálu je nízky podiel zabudovanej energie a jej lokálny výskyt.
Jej primitívnejším predchodcom bola tradičná dusaná podlaha. Skladba tej modernej pozostáva z hrubšej vrstvy dusanej hliny alebo hlineného poteru, tenšej hlinenej vrstvy s jemnejším štrkom a pokrytej čistým lešteným ílom zmiešaného s ľanovým olejom. Takáto podlaha odoláva vode.
Liaty leštený betón
Jednoduchým a elegantným riešením je liaty leštený betón, pričom sa vrchná vrstva betónu prebrúsi a naimpregnuje látkami bez prchavých organických súčastí, ktoré šetria zdravie užívateľov. Jeho povrch je menej klzký ako linoleum. Betón ma však kvôli obsahu cementu vyššiu zabudovanú energiu.
Koberce
Pri kobercoch dbáme o to, aby boli vyrobené z prírodných ale trvácnych a podľa možností lokálnych materiálov ako ovčia vlna, ľan, konope, prípadne biobavlna alebo recyklovaný textil.
Ovčia vlna, hoci je u nás tradičná, sa dnes často dováža. Treba sa vyhnúť produktom ošetreným proti moliam neurotoxínom permetrín. Pri importovanom koberci zvažujeme, či pochádza z férovej produkcie. Ak má koberec líc, vhodnejší je prírodný kaučuk.
Článok je zaradený do kategórie: Ekológia
Mohlo by vás zaujímať
-
Sýpky sa zachovali aj na Spiši alebo na Liptove
-
Včelárenie je alternatívne - keď včelám necháme med
-
Mydlový sliz na pranie prinesie radosť z domácej výroby
-
Včely na Slovensku ubúdajú, je ich o 30 % menej
-
Ekoprodukt - ako ho rozoznáte medzi sortimentom
-
Pleseň v byte - zabráňte jej pravidelným vetraním
-
Konjacová špongia a rozložiteľné hubky na pleť a riad
-
Nulový odpad - začnite týmito ekologickými krokmi