Ako môžeme ovplyvniť globálnu ekologickú krízu? Ideálne by bolo aktívne sa zapojiť do diania na všetkých úrovniach, či už napomôcť celkovým systémovým zmenám. Ale rovnako dôležité je aj moderovať svoje správanie v malom, napríklad ako konzument. Ekoprodukt je prostriedkom, ktorý pomáha na trhu odlíšiť výrobky so snahou o zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie.
Ekoprodukt - navigácia v článku

Ani ekovýrobky však sami o sebe nie sú garantom správneho prístupu. Je potrebné myslieť v širších súvislostiach. Predovšetkým si musíme uvedomiť, či produkt vôbec potrebujeme a či ho potrebujeme vlastniť.
Ak nejaký ekoprodukt už kúpime, je treba byť pozorný, aby sa výrobok, hoci aj označený ekoznačkou, neužíval nadmieru. Potom sa jeho efekt zruší, treba ním proste tiež šetriť. Takisto uprednostňujeme lokálne výrobky pred výrobkami dopravovanými cez veľké vzdialenosti.
Ekoprodukt – podmienky
Ekoznačky musia spĺňať určité vopred stanovené podmienky, ich kontrolu zabezpečuje štát alebo súkromné inštitúcie. U slovenského environmentálne vhodného produktu sa jedná o rôzne kritériá, zodpovedajúce špecifickému charakteru výrobku.
Ide napríklad o energetickú náročnosť výroby, obsah ťažkých kovov, či prchavých organických látok, podiel recyklovaných látok v produkte či recyklovateľnosť obalu. Bližsie informácie k jednotlivým kritériám si môžeme dohľadať na príslušnej webstránke.
K iným národným ekoznačkám patrí český Ekologicky šetrný výrobek , rakúsky Österreichisches Umweltzeichen, maďarský Környezetbarát Termék, na európskej úrovni je to európska environmentálna značka EUEcolabel.
Čítajte aj: Konjacová špongia a rozložiteľné hubky na pleť a riad
Ekoprodukty v stavebníctve
Na produkty zo stavebníctva sa špecializuje v nemecky hovoriacich krajinách značka Natureplus či IBOgeprüft. Férové pracovné prostredie zaručuje značka Fairtrade. FSC certifikované drevo pochádza z lesov obhospodarovaných podľa medzinárodných ekologických a sociálnych pravidiel. Ekologické textílie a teda aj koberce nájdeme pod značkou Oeko-tex.
Ekoznačiek je teda veľa, treba si však dávať pozor na také, ktoré si udeľujú sami výrobcovia v snahe prezentovať svoje výrobky v zelenšom svetle. Vtedy sa často ide o provizórnu značku, ktorá ako garancia pôsobí avšak len pre okruh výrobkov bez udania kritérií, ktoré musia spĺňať.
Dobrú orientáciu nám pri absencii ekoznačky môže poskytnúť úplný zoznam v produkte obsiahnutých látok, niekedy je potrebné si ho však vypýtať.
Článok je zaradený do kategórie: Ekológia
Mohlo by vás zaujímať
-
Sýpky sa zachovali aj na Spiši alebo na Liptove
-
Včelárenie je alternatívne - keď včelám necháme med
-
Mydlový sliz na pranie prinesie radosť z domácej výroby
-
Včely na Slovensku ubúdajú, je ich o 30 % menej
-
Ekologické podlahy - trvácne a udržateľné
-
Pleseň v byte - zabráňte jej pravidelným vetraním
-
Konjacová špongia a rozložiteľné hubky na pleť a riad
-
Nulový odpad - začnite týmito ekologickými krokmi