Izbové kvetináče alebo kdekoľvek do interiéru dostaneme kúpiť aj v základných farbách, teda vo farebných odtieňoch čiernej, bielej, béžovej a sivej. Možno si radšej vyberiete na kvetináče do obývačky pestrejšie farby. Našli sme pekné horčicové alebo sivé v kombinácii s ružovou, tyrkysovou, červenou či zelenou. Pozrime sa na trendy.
Vlani bola trendom zlatá, bronzová a kovová farba. Predvlani nezáležalo na farbe, ale druhu kvetináča, ktorý imitoval papierové vrecko. Hodia sa doň bylinky alebo sukulenty.
Béžová je tento rok na ústupe, nahrádza ju sivá, hnedá, tmavozelená i antracitová. Môžu vytvoriť skutočne krásnu a zaujímavú dekoráciu vo vašej domácnosti. Farebné a ozdobné interiérové kvetináče by mali ladiť so štýlom bytu. Napríklad kochlík s indiánskym motívom sa pýta do boho štýlu. Tak či tak, biela je stále populárna klasika.
Izbové kvetináče – vedú samozavlažovacie
Najširšie využitie majú samozavlažovacie kvetináče, z ktorých si rastliny vytiahnu vlahu. Zvlášť to oceníte počas dovolenky. Ukazovateľom vody je hladinomer, na ktorom vždy vidíte, kedy treba vodu doliať. Na spodnej časti má kvetináč drenážnu vrstvu kameňov alebo savý knôt. Ten nasaje vodu, čím zaistí závlahu zeminy.
Páči sa vám závesný kvetináč na stenu, ktoré visia na povrazoch? Kvety si zasaďte do zaváraninových fliaš alebo okrúhlych akvárií a zaveste ich. Využite metódu viazania šnúrok a nití, takzvané makrame, ktorej návod nájdete na internete.
Orchidey v priehľadnom izbovom kvetináči
Máte radi orchidey? Orchidea potrebuje cirkuláciu vzduchu, teplo a vlhkosť. K tomu špeciálnu pôdu, ktorú dostanete kúpiť. Aj kvetináč na orchideu by mal byť špeciálny – z priehľadného materiálu.
Na spodok položte kamene do výšky 5-6 centimetrov. Vtedy prebytočná voda stečie a nezhnijú korene. Na dno nalejte tak 2 až 3 cm vody, ktorá priebežne odparí, ale nikdy nevyschne.
Kvetináč na bonsaj
Bonsaj ťažko znáša zmenu prostredia. Ak si náhodou prinesiete z obchodu prinesiete malý bonsaj a opadajú vám listy, nezľaknite sa. Potrebuje vašu správnu starostlivosť. Vodu vlejte do podmisky, nikdy nie na bonsaj. Polievať ho treba pravidelne 1-2-krát týždenne a nemôžeme tiež zabúdať na jeho strihanie.
Do izby prišiel kvetináč na nožičkách
Je veľmi estetický a moderný. Položíme ho priamo na komodu alebo na podlahu. Možno sa vám zdá, že konkuruje podstavcom na kolieskach. Ak pestujete väčšiu palmu, podstavec na kolieskach vám pomôže hravo meniť jej polohu za slnkom.
Odvážny kvetináč v tvare hlavy sa hodí do rovnako odvážneho interiéru. Zasaďte doň plazivú rastlinu Golden Photos, známu ako Divný Jano. Akoby narástli hlave vlasy.
Smart kvetináče
Najmodernejšie sú takzvané smart alebo inteligentné kvetináče. Väčšina z nich je hydroponická. Znamená to, že ju nesadíte do pôdy. Ponorte ju iba do špeciálneho roztoku, odkiaľ získa živiny.
Smart kvetináče podporujú rýchlejší rast bylín a drobnej zeleniny. Nič nebráni tomu, aby ste si do tohto moderného kvetináča zasadili aj orchideu, čím jej zabezpečíte tie najlepšie podmienky.
Má funkciu osvetlenie, ktoré vyberiete na konkrétny druh bylinky, čím sa osvetlenie prispôsobí jej potrebám. Smart kvetináče sú samozavlažovacie a dokážu si sami použiť hnojivo.
Existujú aj špeciálne kvetináče so smart osvetlením, pod názvom pestiarne. Slúžia na pestovanie viacerých druhov byliniek súčasne. Umelé svetlo nahrádza slnečné žiarenie.
Kvetináče s LED osvetlením
Kvetináče s LED osvetlením sú lacnejšou verziou smart kvetináčov. Poskytujú dostatok svetla, čo je dôležité na fotosyntézu rastlín. Oceníte to v prípade tmavej kuchyne. Pôda je bohatá na výživu a udržiava vlahu.
Izbové kvetináče s LED osvetlením – plusy a mínusy
+ svetlo v kvetináči je energeticky úspornejšie v porovnaní s bežnými žiarovkami + estetická hodnota živej zelene
|
- je asi 3-krát drahšia ako bežné kvetináče – zásuvka v dosahu kvetináča - sú vhodné iba na pestovanie menších rastlín
|
Klíčkovanie v naklíčovacej miske
Kupujete si klíčky? Naklíčené obilie obsahuje vysoký podiel bielkovín. Hodí sa do šalátov alebo polievok. Na naklíčenie je na trhu výborná pomôcka – naklíčovacia miska.
Čítajte aj: Kvetináče na terase – na kvety, jahody, hrášok či bylinky
Článok je zaradený do kategórie: Kvetináče a zavlažovanie
Mohlo by vás zaujímať
- Závlaha pre zelený trávnik a rozkvitnutú záhradu
- Kvetináče na terase - na kvety, jahody, hrášok či bylinky
- Záhon Rozuma bez polievania? Záhradkári neveria
- Trendy v bývaní - neutrálne farby a otvorené police
- Stojan na kvety bicykel a iné nápadité tvary
- Zavlažovanie dažďovou vodou je dobré aj pre rastliny
- Samozavlažovacie kvetináče na voňavé muškáty
- Kvetináče interiérové - ozdobia a naladia
- Záhradné kvetináče - vaša terasa rozkvitne