V domácnosti astmatikov treba viac luxovať. Na vysávanie používajte kvalitný vysávač so špeciálnymi filtrami, ktoré zachytia práve tie najmenšie čiastočky prachu. Prečo?
Bežné typy vysávačov odstránia len hrubý prach. Pre alergika najnebezpečnejšia zložka prachu preletí filtrami nazad do miestnosti, kde sa iba hromadí, akokoľvek usilovne budete vysávať. Alergik by počas vysávania nemal byť v byte. Platí to aj v prípade, ak máte v rukách kvalitný vysávač so špeciálnym filtrom.
Jedným z najefektívnejších riešení môže byť práve vysávač pre alergikov a astmatikov značky Philips. Tieto vysávače disponujú vysokým výkonom a majú veľmi jemný filter, ktorý zachytí všetky nečistoty, vrátane alergénov.
Kvalitný vysávač pre alergikov má certifikáciu
Philips má v ponuke okolo desiatky vysávačov, ktoré majú certifikáciu ECARF. To znamená, že vysávač spĺňa náročné požiadavky domácností s alergikmi a astmatikmi. Systém vzduchového filtra Philips zachytí až 99,9% jemného prachu – vrátane peľu, chlpov domácich zvierat a roztočov.
Vyčistite aj vzduch
„V domácnostiach sa môžu z nábytku uvoľňovať aj škodlivé plyny ako formaldehyd a prchavé organické zlúčeniny, vzduch v interiéri často obsahuje aj veľmi jemné častice, peľ a ďalšie alergény. A tie by mala vedieť ľahko odfiltrovať čistička.
Kvalitné čističky zvládnu odfiltrovať aj ultrajemné častice, alergény a baktérie. Je dobré, ak má aj čistička certifikát účinnosti – napríklad Philips radu 3000 bol testovaný a certifikovaný inštitútom pre alergikov ECARF, „uvádza Marta Kaczmarczyk, marketingová manažérka značky Philips.
Čo je certifikácia ECARF?
Produkty a služby, ktoré nosia označenie kvality ECARF, sú plne prispôsobené potrebám alergikov. Nezávislý poradný orgán, pozostávajúci z 15 vedúcich medzinárodných vedcov a technikov vypracoval zoznam kritérií, ktoré sa používajú na hodnotenie rôznych skupín výrobkov, ako napríklad kozmetika, spotrebiče, ale aj hotely.
Zoznam kritérií je striktne daný a prísny. Vďaka tomu máte 100% istotu, že pri používaní výrobkov s označením ECARF, nedôjde u alergikov k žiadnej nežiadúcej alergii. Kritériá sú pravidelne aktualizované tak, aby držali krok s najnovšími vedeckými poznatkami.
Výrobok dostane označenie ECARF iba vtedy, ak je možné preukázať prostredníctvom auditov alebo štúdií, že všetky kritériá boli splnené. Zjednodušene povedané, ide o certifikované produkty, ktoré preukázateľným spôsobom zlepšujú život alergikov. ECARF certifikované produkty v súčasnosti nájdete v 30 krajinách, vrátane Slovenska.
Prečo sa treba zbavovať alergénov?
Najmä preto, aby alergik nedostal astmu, ktorá sa prejavuje ťažkosťami z dýchaním. Aj napriek tomu, že ide o dobre liečiteľné ochorenie, úplne sa vyliečiť nedá. Jediným spôsobom, ako sa pred ním uchrániť, je dostatočná prevencia. Na to je potrebné zbaviť sa čo najväčšieho množstva alergénov.
Čo je to vlastne alergia na prach?
V samotnej podstate nejde tak o alergiu na prach ako taký, ale na jednotlivé zložky, ktoré sa v prachu nachádzajú. Najčastejšie ide o roztoče – drobné, okom neviditeľné článkonožce, ktoré sú súčasťou našich domácností.
Živia sa odpadnutými časticami našej kože a najčastejšie sa vyskytujú v posteliach, kde sú pre nich ideálne podmienky čo sa týka vlhka a tepla. Najväčší výskyt roztočov nájdete na matracoch, v čalúnenom nábytku a v ďalšom textile.
Podobne, ako alergia na prach vlastne nie je alergiou „na prach“, ale na jeho konkrétne zložky, aj alergia na zvieratá je forma alergie na prach. V tomto prípade sú alergénmi drobné čiastočky, ktoré sa zo zvierat uvoľňujú do ovzdušia. V ich srsti sa tieto čiastočky zachytávajú, uschnú a neskôr sa uvoľňujú do prostredia vášho domova.
Ako sa zbaviť alergénov v domácnosti?
Na upratovanie v rodine alergika platia trochu iné pravidlá ako v domácnostiach, kde žiadni alergici nežijú. Pri upratovaní v byte alergika sa nemusíte snažiť o vytváranie sterilného prostredia, pretože baktérie a ďalšie choroboplodné zárodky alergické reakcie nevyvolávajú.
Nepriateľom číslo jeden je prach. Prach spolu s alergénmi odstraňujte overenými metódami. Podlahy a všetky plochy, na ktorých sa prach usádza, stierajte vlhkou handrou alebo mopom, ktorý zabraňuje víreniu zotretého prachu. Pochopiteľne najvýhodnejšie je nepúšťať alergény vôbec do svojho domova, avšak nie vždy je to možné.
Deky a podobné textílie pravidelne perte – ideálne pri teplote 60 ° C, pokiaľ to tkanina znesie. V obchodoch taktiež zoženiete špeciálne prísady na pranie, ktoré si s alergénmi poradia.
Článok je zaradený do kategórie: Blog