Vychutnávate si radi vôňu čerstvo pomletej kávy? Tú najkrajšiu vôňu vám do domácnosti prinesú mlynčeky na kávu. Ráno vás preberie a dodá vám energiu. Mlynčeky dokážu pomlieť oveľa viac.
Mlynček na kávu zomelie kávu za niekoľko sekúnd. Má trieštivé nože z nerezovej ocele a výkonný motor. Hrúbku namletia regulujete tlačidlom. Vyberte si vhodnú veľkosť – na jednorazové zomletie 50, 70 alebo 100 gramov kávy. Počítajte približne 10 gramov na jednu kávu. Tých 50 gramov kávy predstavuje 5 možno až 6 šálok nápoja.
Mlynčeky na kávu – ručný alebo elektrický
Je určený pre skutočných milovníkov kávy. Pomelie ju šetrne, lepšie chutí a výborne vonia. Jazýčky fajnšmekrov takúto kávu rozoznajú, no laici rozdiel nepostrehnú. Elektrický mlynček je praktickejší, lepšie sa udržiava.
Najlepšiu chuť a arómu kávy dosiahnete vtedy, ak si ju použijete hneď po zomletí. Káva s kyslíkom rýchlo oxiduje a stráca svoje aromatické vlastnosti.
Nespotrebovanú pomletú kávu uchovajte v čistej nádobe a uložte ju do chladničky. Vtedy zostane kvalitná a chutná. Zrnkám kávy sa zasa bude dariť na polici, kde je sucho. Najlepšie sú uložené vo vrecku s filtrom.
Akú hrúbku chcete kávu namlieť
Ak kávu zomeliete na najjemnejšie, je vhodná do džezvy. Nemôžete ju však použiť do mokka konvičky, pretože prejde cez filter, na ktorom by sa mala zachytiť. Výrobcovia uvádzajú až deväť možností, no štandardné mlynčeky majú tri a obsiahnu chute členov domácnosti.
- extra jemné mletie – orientálna káva pripravovaná v džezve
- jemné mletie – káva espresso
- stredne hrubé mletie – káva mocca
- hrubšie mletie – prekvapkávaná káva
- hrubé mletie – zalievaná káva turecká
- extra hrubé mletie – káva french press
Káva sa líši chuťou
- brazíska je kyslá
- vietnamská je silná
- talianska je slabá, tak si z nej môžete dopriať viac šálok denne a láka krémovou penou
Mlynčeky na kávu pomelú aj ovsené vločky
Mlynčeky na kávu kupujú aj ľudia, ktorí kávu vôbec nepijú. „U nás doma varíme ráno obilninové kaše, a pridávame do nich ľanové semienka. Musia byť čerstvo zomleté na kávovom mlynčeku, aby boli čo najhodnotnejšie. Dávame do nich aj namletý mak a orechy, takže kávový mlynček používame denne a vôbec nie na mletie kávy,“ povedal Stano (32).
Takže mlynček vám poslúži, keď pôjdete piecť makový a orechový koláč, ale aj keď pôjdete variť polievku. Na kávovom mlynčeku totiž pomeliete aj bylinky a korenie. Sú gurmáni, ktorí si nedajú do jedla iné ako čerstvo pomleté, ktoré má výraznejšiu vôňu.
Čítajte aj: Espresso kávovar a kávovar na prekvapkávanú kávu
Mlynčeky na kávu neumývajte pod prúdom vody
Neumývajte prístroj pod prúdom vody, stačí ho utrieť vlhkou alebo suchou bavlnenou alebo papierovou utierkou. Prístroj má bezpečnostnú poistku proti spusteniu, keď je bez krytu. Okrem funkčnosti si všimnite jeho pôsobivý dizajn, ktorý sa hodí do modernej kuchyne.
Článok je zaradený do kategórie: Kávovary a príslušenstvo, Mlynčeky, soľničky, koreničky a mažiare