Pleseň v byte – zabráňte jej pravidelným vetraním

Pleseň v byte treba riešiť foto: pixabay

Jana Beňová Téma 11. marca 2023 0

Ako riešiť pleseň v byte? Páperové pavučiny, ktoré sprevádzajú čierne a zelené fľaky? Mali by ste vedieť, že moderné okná a dvere sú takmer vzduchotesné a múry majú dobrú izoláciu. Ak chýba systematické vetranie, voda sa zráža na stenách a vznikajú plesne.

Preto je dôležité po celý rok pravidelné vetranie. Otvorte okná dokorán na 5 až  10 minút niekoľko razy denne, výborný je prievan, ktorým rozprúdite vzduch. V zime je treba miestnosti aj vykurovať. Aj v neobývanom dome by sa malo v zime aspoň temperovať. Nešetrite znižovaním alebo vypínaním kúrenia.

Pleseň v byte – kam sa schová

V ktorej časti bytu vzniká pleseň najčastejšie? Za chladničkou, za posteľou alebo za skriňou, kde sa nehýbe vzduch. Nábytok preto umiestňujte kúsok ďalej od steny, aby vzduch cirkuloval. Vtedy pleseň v byte neobjavíte.

Vysoké skrine nemajú byť pred studenou obvodovou stenou. Uprednostňujte dispozíciu vysokých šatníkov pri vnútorných stenách.

Nevítanú pleseň môžete nájsť v rohoch miestností. Aj za dlhými ťažkými závesmi na oknách, ktoré bránia pohybu vzduchu a tepla z radiátorov. Nepoužívajte na okná ťažké závesy, cez ktoré neprúdi vzduch, a ani dlhé, ktoré zakrývajú vykurovacie teleso.

Pleseň v byte po maľovke

Nevítané zelené či biele pavučiny už prekvapili majiteľov čerstvo vymaľovaných bytov, ktoré poriadne nevyschli. Maľovali ich na jeseň, keď vonku lialo a vo vnútri sa ešte nekúrilo. Otvárali okná dokorán a zvýšili vlhkosť stien. Toto sa vám nestane, keď sa do maľovania pustíte počas horúceho leta, alebo vykurovacej sezóny.

Nechcení návštevníci na stenách vznikajú v kuchyni, v ktorej sa používa na varenie plyn. Ten sa totiž mení na vodnú paru, zvyšuje teda vlhkosť.

Sušenie bielizne

Nemáte balkón a mokrú bielizeň sušíte v byte? Zvyšuje to vlahu v miestnosti, ktorá je cítiť a privoláva pleseň. V takomto prípade ju sušte v kúpeľni s vetraním, v sušičke alebo čo najbližšie k otvorenému oknu. Takýto spôsob sušenia je oproti sušičke aj ekologický.

Zdravému prostrediu bez plesní pomáha upratovanie, odstraňovanie nánosov prachu za nábytkom a hygiena priestorov.

Vetrajte foto: pixabay

Vetrajte
foto: pixabay

Ako sa ich zbaviť

Plesne sú toxické, spôsobujú problémy horných dýchacích ciest i kožné choroby. Oveľa horším zdrojom plesní je zatekanie alebo zlé stavebné postupy.

Ako sa ich zbaviť? Riešením je čo najrýchlejšie vysušenie konštrukcií, a to vetraním či odvlhčovačom vzduchu. Napadnuté miesta neškrabte, aby ste plesňové spóry neuvoľnili do ovzdušia.

Postriekajte ich octom, peroxidom vodíka, protiplesňovými prípravkami Savom či Stop plesni, nechajte účinkovať a po vysušení natrite protiplesňovou maliarskou farbou. Vyhýbajte sa používanou nepriedušných latexových náterov.

Zhrnutie

1.Pleseň nezoškrabujte, aby sa neuvoľnili plesňové spóry do ovzdušia.

2.Miestnosť s plesňou treba dobre vyvetrať a vykúriť, aby sa vysušila.

3.Pleseň postriekajte protiplesňovými prípravkami, povedzme Savo alebo Stop plesni nechajte účinkovať. Môžete skúsiť aj ocot, peroxid vodíka alebo povestný čajovníkový olej.

4.Po vysušení ich natrite protiplesňovou maliarskou. Náter musí dobre uschnúť, kým začnete izbu zariaďovať nábytkom.

5.Vysoké šatníkové skrine neumiestňujte na obvodovú stenu bytu. Vhodnejšia je stena, ktorá susedí s izbou. Dajte ju kúsok od steny, aby sa aj za ňou pri vetraní hýbal vzduch.

6.Nedávajte k oknu ťažké závesy a najmä neprekrývajte nimi radiátor.

7.Pravidelne vetrajte a v zime vykurujte.

Treba pravidelne vetrať foto: pixabay

Treba pravidelne vetrať
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
3/5 - (1 vote)
Autor článku

Mám rada vkus, variabilný a šik nábytok, pohodové a ekologické bývanie. Zaujíma ma aj prírodná kozmetika. Vymýšľam nové projekty, v ktorých zbližujem ľudí. Píšem - využívam dlhoročné skúsenosti v novinárčine.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.