Vôňa muškátov je vôňa leta. Ak chcete mať rozkvitnuté okná, tak si zaobstarajte na muškáty samozavlažovacie kvetináče. Samé sa síce nezavlažujú, ale zato samé vedia hospodáriť s vodou. Spoľahnite sa na ne či už počas vášho predĺženého víkendu v kúpeľoch alebo aj pobytu v prímorskom letovisku.
Samozavlažovacie kvetináče - navigácia v článku
Základom je, že obyčajný črepník musel vždy mať drenážne otvory na odtekanie vody. Keby voda nemala kade odtiecť, rastliny by zhnili. Ale ak by voda odtiekla, na druhý deň zemina vysychala a črepník bolo treba opäť poliať. Keď ste boli práve v Chorvátsku a nemali ste komu zveriť túto úlohu, bolo po kvetoch.
Pestovatelia si preto samozavlažovacie kvetináče pochvaľujú, lebo vedia samé hospodáriť s vlahou. Podstata spočíva v tom, že majú dve nádoby – spodnú na vodu a vrchnú na substrát.
Rastline sa nepáči ani málo ani veľa vody. Keď je substrát suchý, vytiahne si vodu zo spodnej nádoby. Po lejaku nadbytočná voda sama odteká cez odtokový otvor. Inak by zaliala korene a bolo by po muškátoch. Samozavlažovací kvetináč zabezpečí, aby korene mohli dýchať a muškáty prosperovali.
Samozavlažovacie kvetináče s knotom
Ako funguje transport vody? Cez takzvaný knot, čo je páska tkaniny. Cez jej mikrovlákna si rastlina ťahá vodu. O stave vody v kvetináči informuje hladinomer, čo je vyvýšený sklený stĺpik, ktorý vytŕča z kvetináča.
Na polmetrový kochlík treba odhadom 5 litrov vody. Je to naozaj odhadom, pretože každý kochlík je iný. Správny kochlík by mal mať tretinu objemu na vodu a dve tretiny na zeminu. Muškátom doprate suchšiu.
Kým niektorí tvrdia, že vodu na muškáty stačí dolievať aj v horúčave iba raz týždenne, iní hovoria, že častejšie, každé 3-4 dni. To závisí od vášho typu a veľkosti kvetináča, a aj od jeho umiestnenia na slnku. Systém si musí každý sám odpozorovať.
Samozavlažovacie metódy
Samozavlažovacia metóda nie je len na knot, aj keď tá je preferovanejšia.
Samozavlažovanie sa dá zabezpečiť aj cez tŕň, ktorý sa do substrátu zapichne a rastlina si odoberá vodu cez tŕň podľa svojej potreby. Tento spôsob sa využíva viac pri pestovaní cherry paradajok alebo v skleníkoch na zeleninu.
Kvetináče na vonkajšej parapete
Samozavlažovacie truhlíky majú svoju hmotnosť, preto sa uistite, že sú dobre zastabilizované. Zaobstarajte si naň zábrany alebo držiak, ktorý je vyrobený priamo k danej značke.
Muškáty vynikajú najmä na vonkajšej parapete a na zábradlí balkónov. Najviac vyhľadávané sú truhlíky so závesnými úchytkami alebo formované na zakliesnenie tyče na spodu kvetináča.
Ak nemáte tieto možnosti, vždy si môžete dopriať krásne visiace muškáty zasadené v truhlíkoch na nožičkách.
Muškáty so surfíniami
Rastliny si môžete aj skombinovať, vtedy si vyberte podlhovasté kvetináče. Práve muškáty sa dobre znesú s ťahavými petúniami, farebnými surfíniami alebo železníkom.
Ak by ste ich však kombinovali s rastlinami, ktorých korene sa spolu neznesú, ale vyhovujú im rovnaké podmienky, vieme, ako na to. Zaobstarajte si truhlík, ktorý má dve alebo tri oddelené nádoby.
Čítajte aj: Osušky na pláž vo farbách slnka a leta
Článok je zaradený do kategórie: Kvetináče a zavlažovanie
Mohlo by vás zaujímať
- Závlaha pre zelený trávnik a rozkvitnutú záhradu
- Izbové kvetináče - smart, ledkové i obyčajné
- Kvetináče na terase - na kvety, jahody, hrášok či bylinky
- Záhon Rozuma bez polievania? Záhradkári neveria
- Trendy v bývaní - neutrálne farby a otvorené police
- Stojan na kvety bicykel a iné nápadité tvary
- Zavlažovanie dažďovou vodou je dobré aj pre rastliny
- Kvetináče interiérové - ozdobia a naladia
- Záhradné kvetináče - vaša terasa rozkvitne