Včelárenie je alternatívne – keď včelám necháme med

Včelárstvo ťahajú nadšenci foto: pixabay

Anna Nemcová Téma 22. decembra 2020 0

Včelárenie je staronový koníček. Pri ňom zistíte, aké sú včely magické tvory. Videli ste už na vlastné oči roj, včelí superorganizmus? Mali ste možnosť pozorovať včelí tanec, ktorým sa včely namiesto reči dorozumievajú? Vdychovali ste vôňu otvoreného úľa, ochutnali ste čerstvý med? Toto všetko vám včelárenie priblíži.

V minulosti ľudia včelárili oveľa viac ako dnes, hospodárstva mali v záhrade svoj vlastný včelín. Dnes včelárstvo nadšenci oživujú. Začínajúci včelár má nárok na dotácie od štátu.

Môže biovčeláriť, či starať sa o včely alternatívne, ale aj klasicky. Nech už bude včeláriť akýmkoľvek spôsobom, ale s rešpektom k včelám, vždy pomôže zlepšiť stav včelstiev.

Včely usilovne pracujú foto: pixabay

Včely usilovne pracujú
foto: pixabay

Včelárenie je aj alternatívne – med nechávajú včelám

Včely sú oslabené, či už vplyvom znečisteného prostredia alebo parazitmi klieštika. Nie je vždy vhodné pripraviť ich o zásoby medu, ktoré potrebujú pre svoju vlastnú výživu. Preto niektorí včelári med nevytáčajú.

Med je komplexná potravina, ktorá sa dá len z časti nahradiť cukrom. Ani včelám, ktoré sú ním v zime prikrmované, cukor zdravotne veľmi neprospieva.

Med v úli ponechávajú alternatívni včelári na rozdiel od konvenčných. Ide im o to, aby včely zosilneli, aby sa stali sa  odolnejšími. Prístupov k včeláreniu je  veľa, no treba ich vždy prispôsobiť konkrétnej lokalite.

Slamenné úly dva

Renesancia slamených úľov
foto: pixabay

Včela vyprodukuje za kávovú lyžičku medu

Včela medonosná dnes vo väčšine prípadov funguje ako hospodárske zviera, ktoré chovajú najmä kvôli medu. Za celý svoj život z neho vyprodukuje necelú kávovú lyžičku. Preto by sme mali med používať uvážlivo a s mierou. Aj keď v jednom úli môžme narátať v čase znášky i 30 000 robotníc.

Pri zahriatí nad teplotu 55 stupňov med prichádza o zdraviu prospešné látky a stáva sa len cukrovým roztokom. Pravý včelí med má práve vďaka enzýmu glukózooxidáze antibakteriálne účinky.

Človek využíval cenné včelie produkty na liečenie rôznych symptómov tisícky rokov. Ak počet včiel dramaticky poklesne, budeme sa musieť bez nich zaobísť.

 Včely v makovom kvete foto: pixabay

Včely v makovom kvete
foto: pixabay

Benefity včelárstva – apiterapia

Aké sú benefity včelárstva? Okrem medu sú to peľ, propolis, vosk, materská kašička a včelí jed. Väčšina z nich má terapeutické účinky.

  • Medom sa už v starom Egypte hojili rany, dnešné výskumy túto schopnosť potvrdzujú.
  • Propolis pôsobí najmä protizápalovo.
  • Peľ bol kvôli obsahu výživných látok zaradený medzi superpotraviny.
  • Materská kašička je veľkou vzácnosťou. Robotnice ňou kŕmia mladé včelie larvy a najmä včeliu kráľovnú, preto obsahuje i hormonálne účinné látky.
  • Liečenie včelím jedom sa využíva v reumatológii.
  • Včelí vosk je súčasťou mnohých kozmetických výrobkov.

Bzukot a jemné vibrácie včiel ukľudňujú, výpary z otvoreného úľa pôsobia liečivo a pobyt v prírode je ďalším benefitom včelárstva. Apiterapiou tak môže byť i včelárenie samotné.

Čítajte aj: Včely na Slovensku ubúdajú, je ich o 30 % menej

A takto vyzerá včela zblízka foto: pixabay

A takto vyzerá včela zblízka
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku

Som architektka a zaujímam sa o veci súvisiace so životným prostredím. Počas štúdia som sa špecializovala na udržateľné stavby, ku ktorým neskôr pribudli aj pamiatky. Rozumiem 8 jazykom, čo mi umožňuje sledovať trendy aj v zahraničí.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.