Včely na Slovensku ubúdajú, je ich o 30 % menej

Včely na Slovensku, aj vo svete, ubúdajú foto: pixabay

Anna Nemcová Téma 1. januára 2022 0

Včely na Slovensku ubúdajú, stále menej počujeme ich bzučanie. Táto správa má ekologickú ale aj nostalgickú príchuť. Včely patria aj ku koloritu leta, radi pozorujeme, ako usilovne opeľujú rastliny.

Miznú kvôli ľudskej činnosti, pretože ich nervový systém oslabuje masívne používanie pesticídov na poliach. Škodí im aj rozšírenie parazita klieštika včelieho do celého sveta a klimatické zmeny. Monokultúrne hospodárenie im neposkytuje dostatok pestrej potravy.

Včely na Slovensku miznú tiež

Poslednú jar zaznamenali včelári ich opätovný úbytok aj  na Slovensku, ten odhadujú na 30 percent. Včely sú na Zemi podstatne dlhšie ako človek. Vyskytujú sa tu asi 60 miliónov rokov, zhruba rovnako dlho ako kvitnúce rastliny, s ktorými sú si navzájom prospešné.

Ľudia si včely postupne domestikovali a využívajú ich produkty mnohorakým spôsobom. Ich najznámejším produktom je sladký včelí med. V poslednom čase to však vyzerá tak, že my, o 57 miliónov rokov mladšie tvory, spôsobíme aj ich záhubu. 

Čítajte aj: Jánsky olej proti vráskam i na relax, vyrobte si ho sami

 Včely na Slovensku ubúdajú, hoci si významnými opeľovačmi foto: pixabay

Včely na Slovensku ubúdajú, hoci si významnými opeľovačmi foto: pixabay

Tvoria väčšinu opeľovačov

Včely opeľujú zhruba 70 percent úžitkových rastlín. Od ich činnosti priamo či nepriamo závisí nielen dozrievanie našej potravy. Ale na pultoch supermarketov by sme nenašli ani rôzne kozmetické včelie produkty a výrobky z bavlny.  

Ak včely našou zásluhou vyhynú, ostaneme odkázaní na umelé opeľovanie robotickými včelami, či neuveriteľne pracné ručné opeľovanie štetcami.

Významnými opeľovačmi sú okrem včiel medonosných aj včely samotárky, čmeliaky a iný opelivý hmyz ako motýle atď. Musíme aj ich chrániť.

Biodiverzita chráni aj včely

Pozitívne správy prichádzajú z Francúzska, ktoré zakázalo používanie 5 druhov pesticídov, ktoré škodia včelám. Aby lepšie prosperovali, je potrebné celkovo zmeniť ráz dnešnej krajiny smerom k väčšej biodiverzite. Rozmanité medonosné rastliny by tak zabezpečili dostatok potravy pre včely a iný hmyz.

Výskumy dokazujú, že prírode blízke poľnohospodárstvo na poliach, v sadoch a ovocných porastoch tomuto môže pomôcť. Pestrosť krajiny sa dá zabezpečiť aj začlenením medzí, remízok a vetrolamov, či ekologickým hospodárením v lesoch.

Zachráňme včely foto: pixabay

Zachráňme včely
foto: pixabay


Ako sa vám páčil článok?
5/5 - (1 vote)
Autor článku

Som architektka a zaujímam sa o veci súvisiace so životným prostredím. Počas štúdia som sa špecializovala na udržateľné stavby, ku ktorým neskôr pribudli aj pamiatky. Rozumiem 8 jazykom, čo mi umožňuje sledovať trendy aj v zahraničí.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.