Záhon Rozuma je malý zázrak. Netreba ho okopávať, hnojiť ani denne polievať. Napriek tomu dokáže dať štedrú úrodu. A nie hocijakú. Mrkvu, ktorá chutí ako mrkva, uhorku, ktorá nie je samá voda alebo naozaj chutné a voňavé rajčiny. Bohuš Buday tvrdí, že chuť jeho zeleniny z tohto záhona sa nevyrovná tej z hypermarketu. A nielen to.
Všetko sa začalo tak, že Bohuš si s partnerkou Katkou kúpil dom s 10-árovou záhradou v Nitre. Od priateľov sa napočúval, že sa tam poriadne narobí a aj tak mu tam nič nevyrastie. Nepriaznivé predpovede ho ešte viac nakopli. Mal celú zimu na to, aby sa pripravil na jarné sadenie. Našiel zaujímavé informácie od ukrajinského odborníka Borisa Bulika o záhone Rozuma, čo je záhradkárčenie v súlade s prírodou. Stal sa popularizátorom tejto metódy, ktorú odovzdáva na kurzoch.
Záhon Rozuma – teória
Záhon pozostáva z výživového žľabu a produktívnych hrebeňov okolo neho. Čo to je?
„Produktívne hrebene sú pásy pôdy široké 30 cm. Žľab je výkop do tvaru V, naplnený organickým odpadom ako sú povedzme kukuričné kôrovie, šupky zo zemiakov, stonky z hrozna či papierové obaly z vajíčok. Organika sa v žľabe rozkladá na aminokyseliny, vitamíny a ďalšie biologicky aktívne látky. Záhon zvrchu prikrýva tráva, ktorá ho zároveň chráni pred slnkom,“ vysvetľuje Bohuš.
Do vnútra preniká vlhký vzduch, ktorý kondenzuje na stenách žľabu vodu. A to aj v lete. Korene si vytiahnu nielen vodu, ale aj výživu. Tú zabezpečujú pôdne huby, mikroorganizmy a dážďovky bez ohľadu na kvalitu pôdy.
V záhone je vlaha a výživa
„Plodiny v záhone Rozuma prosperujú, môžeme ich nahustiť, čo si v klasickej výsadbe netrúfneme. Medzi jahody sme nasadili cesnak, papriku a na voľné fliačky sme zasiali cibuľku na sadzačku. Vyberáme také rastliny, ktoré sa tolerujú. Dosahujeme trojnásobné výnosy z plochy záhona,“ konštatuje.
Ľudia hľadajú organickú zeleninu, teda zeleninu bez chémie. Záhradkár z Nitry zdôraznil, že by mala mať aj dostatok živín. Na jej meranie si kúpil refraktometer. Zelenina zo supermarketu mala hodnotu iba 7,6 ° Bx, kým zo záhona Rozuma 11,8° Bx, je teda výživnejšia. Tešil sa z výbornej úrody mrkvy, petržlenu, cvikly, hrášku, cibule, cesnaku, reďkovky či kalerábu.
Popri záhone mala rodina aj klasické políčko, ktorým si chcela poistiť experiment. Kým v záhone narástla ukážková reďkovka, na políčku ju napadli škodcovia. Aj petržlenu sa v záhone darilo výborne, ale na bežnom políčku tej istej záhrady vôbec nevzišiel. Majiteľ chce dopestovať toľko zeleniny, aby bola jeho trojgeneračná rodina po celý rok sebestačná.
Záhon Rozuma bez polievania a kyprenia?
Záhon Rozuma má dosť vlahy, netreba ho zalievať. „Nepolieval som ho na jar ani na začiatku leta. V novinách písali, že také teplo nebolo za 140 rokov. Sused si sťažoval, že má z pôdy púšť a polieval ju dva razy denne.
Keď prišiel k nám na návštevu, odhrnul som zo záhona Rozuma prikrývku z trávy, vsunul som ruku do výživového žľabu a podal mu za hrsť zeme.
„Pozri, aká je vlhká,“ povedal som.
„Nie je vlhká, je mokrá,“ dodal s počudovaním.
V najsilnejších horúčavách som zalieval aj ja, ale stačilo raz za tri dni.“
Pôda sa podľa popularizátora záhona Rozuma nemá ani kypriť. Vo vrchnej vstve pôdy sú aeróbne baktérie, ktoré potrebujú kyslík. Pod nimi sú zasa anaeróbne baktérie, ktoré pomáhajú rozkladať organický materiál. Rýľovaním alebo orbou sa časti pôdy vymenia a neplnia svoju funkciu.
Do záhrady chodí oddychovať
Bohuš chodí do záhrady s rannou kávou. Nepolieva, neokopáva, len tak relaxuje. K záhonu sa dostane po trávnatom chodníku, aj keď prší. Vtedy iní záhradkári radšej ostanú pod strechou, aby si nezablatili topánky.
Do záhona hádže všetok surový biologický odpad z kuchyne i zo záhrady, ktorý tak správca odpadu nemusí odvážať. Takéto hospodárenie je aj ekologické voči životnému prostrediu a úsporné voči vlastnej peňaženke.
Jarný šalát z mladých listov
Navyše Bohuš s Katkou si vychutnajú zdravú zeleninu. „Máme radi jarný šalát, do ktorého pozbierame mladé jarné listy v záhrade. A to púpavu, mangold, špenát, skorocel, lobodu, mrlík, chrenové listy, horčicové listy, ďatelinu a lucernu alebo listy a plody reďkovky. Nezabudnem na jarnú cibuľku a jarný cesnak s vňaťou,“ opisuje.
Krehké listy gazdiná potrhá na kúsky, reďkovky pokrája na tenké plátky. Upozorňuje, že listy horčice a reďkovky majú pichľavé chĺpky, tak ich najemno naseká a pridá olej, limetku i bazalku. Každý si však môže urobiť vlastnú kombináciu jarného šalátu.
V kuchyni záhradkára varia všakovaké zeleninové jedlá. Okolo obeda tam nástojčivo vonia raz talianska zeleninová polievka minestrone, inokedy polievka hokkaidó alebo tekvicový prívarok s kôprom. Rodina často pečie zeleninu, špenát a mangold na cibuľke a cesnaku, ryžu s mrkvou a cibuľou. Zvlášť chutné sú pečené papriky s olivovým olejom a bazalkou, opečené plátky baklažánu alebo klasické lečo. Mňam.
“Obed začíname pripravovať v záhrade. Najprv zo záhona vytrhneme čerstvú zeleninu, umyjeme ju a očistíme,” dodáva Bohuš. Všetci záhradkári vedia, že tento rituál má svoje čaro.
Čítajte aj: Záhradnícke náradie do záhrady a ekozáhrady
Článok je zaradený do kategórie: Kvetináče a zavlažovanie, Záhrada, Záhradné dekorácie a osvetlenie
Mohlo by vás zaujímať
- Závlaha pre zelený trávnik a rozkvitnutú záhradu
- Izbové kvetináče - smart, ledkové i obyčajné
- Kvetináče na terase - na kvety, jahody, hrášok či bylinky
- Trendy v bývaní - neutrálne farby a otvorené police
- Stojan na kvety bicykel a iné nápadité tvary
- Zavlažovanie dažďovou vodou je dobré aj pre rastliny
- Samozavlažovacie kvetináče na voňavé muškáty
- Kvetináče interiérové - ozdobia a naladia
- Záhradné kvetináče - vaša terasa rozkvitne
Záhony i pestované plodiny som videla na výstave v Nitre. Za mňa ÁNO. 👍🏼Veľká vďaka pánovi Bohušovi Budayovi za informácie a rady. 🍀
Aj my ďakujeme za reakciu 🙂